mullivahvel ehk munavahvel

Mullivahvel ajaloos

Mullivahvel ehk originaalis tuntud kui gai daan jai (või munavahvlid või baklažaan, olenevalt sellest, kellelt te küsite) on populaarseim Hongkongi tänava suupiste, mis tähendab “väikest kanamuna”.

Mullivahvli päritolu on täpselt teadmata, kuigi see on elab senini vanemate Hong Kongi elanike mälestustes.

 

Ühe versiooni kohaselt leiutas II maailmasõja järgne generatsioon munakujulise vormi, et teha tasa munade puudumist taignas, kuna munad olid tol ajal luksuskaup. Teise versiooni kohaselt ostsid rändkaupmehed kokku kahjustatud mune, et neid odavalt taignas kasutada ja ilusat kuldset tooni kooke küpsetada.

 

Kolmanda ja enim tuntud versiooni kohaselt sündis populaarne magustoit1950. aastatel  ja väidetavalt leiutasid selle poepidajad. Poepidajatel oli vaja leida kasutus lõhenenud või purustatud kanamunadele, mida kliendid keeldusid ostmast. Selle asemel, et kõik munad ära visata, segati need aurutatud piima ja jahuga taignasse, seejärel valati aga vormidesse. Tõenäoliselt oli esimesed vormid Euroopa vahvli (Belgia vahvel) kujulised ning hiljem loodi juba spetsiaalsed vormid, mis on kasutusel tänapäeval.

 

Munase sisu ja munakujulise kuju tulemusena sündis nimi – munavahvel ehk meie jaoks tuntud kui mullivahvel.